Przy budowie magazynu na towary masowe w porcie Europort Rotterdam system szalunków NOEtop budził zaufanie zwłaszcza dzięki swym wielkopowierzchniowym płytom szalunkowym ze zintegrowanymi pasami.
Od zera do osiemnastu w dwóch krokach
- NOEtop innowacyjne pomysłowe ekonomiczne
- AB 300 ciężkie pomosty
Powiązane systemy:
Tylko dwa etapy betonowania ścian o wysokości 18 m / Z pomocą systemu szalunków NOE wkraczamy na nietypowe ścieżki
Holenderski generalny wykonawca Cordeel (Zwijndrecht) zbudował w Europort Rotterdam magazyn dla towarów masowych o rozmiarze 65.000 m3. Cordeel korzystał przy tym z systemu szalunków opracowanego dla niego przez NOE Bekistingtechniek, Arkel, Niederlande, holenderską firmę córkę przedsiębiorstwa NOE-Schaltechnik (Süssen). Cecha szczególna tych prac: ściany boczne o wysokości do 13,00 m były betonowane w jednym cyklu betonowania, a ściany czołowe o wysokości do 18,50 m betonowano w dwóch etapach. Należało przy tym uwzględnić, że ściany po stronie wewnętrznej są stożkowe. Grube na 1,00 m w podstawie stają się cieńsze osiągając 0,50 m na wysokości 6,50 m. Problem został rozwiązany przez NOE Bekistingtechniek z pomocą wielkopowierzchniowych płyt szalunkowych ze zintegrowanymi pasami systemu szalunków NOEtop.
Rotterdam posiada trzeci pod względem wielkości port morski świata i bezkonkurencyjnie największy port Europy. Odpowiednio do tego niezbędne są tutaj duże hale magazynowe i hangary. Holenderski generalny wykonawca Cordeel zbudował halę o długości 170 m i szerokości 52 m przeznaczoną do składowania towarów masowych. Przy wznoszeniu obiektu przedsiębiorstwo poszło drogą niezwykłą z punktu widzenia techniki betonowania: ściany boczne były betonowane w jednym etapie, a ściany czołowe o wysokości 18,50 m w dwóch etapach!
Płyty szalunkowe o powierzchni ponad 14 metrów kwadratowych
Przedsiębiorstwo polegało na systemie NOEtop firmy NOE. Przekonuje on licznymi zaletami. Przykładowo w wykorzystaniu wielkopowierzchniowych płyt szalunkowych można dowolnie wybierać położenie punktów sprężania w obrębie pasów, co pozwala na dużą elastyczność stosowania. Dodatkowym wsparciem dla systemu są wymiary w jakich system jest oferowany przez producenta. NOEtop dostępny jest w wysokości od 0,66 m do 5,30 m i szerokości od 0,25 m do 5,30 m. Wszystkie elementy szalunku mogą być zestawiane ze sobą zarówno w pionie, jak i w poziomie - nie wychodząc poza raster płyt - a przy tym stale utrzymywana jest wytrzymałość na parcie betonu wynoszące 88 kN/m2. Jednak dla osób odpowiedzialnych za plac budowy w Rotterdamie jeszcze inny powód był decydujący: NOEtop można dostać także w wersji XXL, tzn. w wymiarach 5,30 x 2,65 m. Dzięki temu powierzchnię ponad 14 metrów kwadratowych można szalować jednym elementem - pozwala to na oszczędność czasu i kosztów.
Ściany o grubości malejącej z wysokością
Przy budowie hali magazynowej w Rotterdamie prowadzący betonowanie w pierwszym etapie wykonali szalunek o wysokości 13,00 m, zbudowali zbrojenie i uzupełnili je najpierw wysokim na 6,00 m szalunkiem zamykającym ścianę. W trakcie betonowania został on podwyższony o kolejne 7,00 m. Taki sposób działania umożliwił dobre zagęszczenie dolnych fragmentów ścian. Ponieważ w hali mają być składowane materiały luzem, planiści musieli także uwzględniać ich nacisk na ściany. Powoduje to, że grubość ścian sukcesywnie maleje z wysokością. I tak u dołu wynosi ona jeden metr a u góry tylko pół metra. Dzięki zintegrowanym pasom płyt wielkopowierzchniowych NOEtop możliwe było sprężanie w poziomie pomimo stożkowych ścian. W obrębie pasów położenie punktów sprężania można wybierać przecież dowolnie. W związku z tym, szalunek można było łatwo ustawić z nachyleniem pod wymaganym kątem. Po ukończeniu pierwszego etapu betonowania prowadzący prace zastosowali inny produkt NOE-Schaltechnik: pomost roboczy NOE AB 300.
Bezpieczna praca na pomostach roboczych NOE
Ich szerokość robocza wynosi 2,10 metra a dopuszczalny ciężar użytkowy 300 kg/m2. Pomost można wykorzystać na placu budowy bezpośrednio z samochodu ciężarowego, a montaż jest szybki dzięki zastosowaniu samozabezpieczających się haków do zawieszania. AB 300 dostępny jest w dostosowanych do zastosowań praktycznych wersjach, które przeznaczone są dla narożników zewnętrznych lub wewnętrznych, i może być zawieszany zarówno centralnie, jak i niecentralnie (do 25 cm). Producent oferuje ponadto elementy przejściowe pozwalające użytkownikowi na łatwe przechodzenie na pomost roboczy zainstalowany powyżej i poniżej. W związku z tym NOE AB 300 stworzył pracownikom budowlanym z Rotterdamu pewną podstawę, z której mogli wykonywać szalowanie, również elementy zamykające ścianę. W drugim etapie prac wykonane zostało betonowanie części górnej. Dzięki tej metodzie budowania generalny wykonawca mógł wykonać halę magazynową w krótkim czasie. I tak prace betoniarskie rozpoczęły się pod koniec sierpnia 2013 r. i zakończyły się już w listopadzie 2013 r. Już w pierwszym kwartale 2014 r. budynek powinien być oddany do użytku.