Narożnik z dźwignią w systemie NOEtop
- NOEtop innowacyjne pomysłowe ekonomiczne
Powiązane systemy:
Czołowy producent systemów szalunkowych, niemiecka firma NOE Schaltechnik, która przed prawie 60 laty zainicjowała dynamiczny rozwój deskowań modułowych, wprowadziła uniwersalne naroża NOEtop ułatwiające przemieszczanie, montaż i demontaż szalunków, co pozwala zaoszczędzić czas i zredukować koszty. Ruchome naroża NOEtop, w których wykorzystano mechanizm dźwigniowy, skonstruowano specjalnie do zastosowań w szybach windowych, na klatkach schodowych oraz wszędzie tam, gdzie ograniczona przestrzeń utrudnia wykonanie prac betoniarskich. Goniące terminy i stały brak czasu stanowią obecnie nieodłączny element prawie każdej budowy. Dlatego przedsiębiorstwa zajmujące się realizacją inwestycji budowlanych wciąż poszukują możliwości szybszego, a zarazem tańszego wykonywania zadań. Dzięki nowo opracowanym narożom NOEtop, firma NOE Schaltechnik z siedzibą w Sussen, w Polsce reprezentowana przez warszawską spółkę NOE PL, dała wykonawcom narzędzie bardzo pomocne w rozwiązaniu problemów z brakiem czasu.
Elastyczne rozwiązanie
Naroża NOEtop stanowią element systemu ciężkich deskowań NOEtop, ale są kompatybilne nie tylko z nim można je również łączyć z każdym deskowaniem ramowym, w którym przekrój ramy wynosi około 120 mm. Wszystkie prace montażowe są przeprowadzane z góry. Haki do żurawi są umieszczone na narożach NOEtop w taki sposób, że możliwy jest zarówno poziomy transport elementów, np. przy załadunku lub rozładunku, jak i pionowy, np. podczas montażu. Naroża NOEtop są mocowane na deskowaniu za pomocą standardowego złącza NOE Toplock stosowanego w systemie NOEtop. Można je także przykręcać śrubami.
Ruchome naroża NOEtop są szczególnie przydatne w ciasnych miejscach. Konstruktorzy zwrócili szczególną uwagę, aby można je było łatwo zsunąć oraz ponownie umieścić we właściwej pozycji i to bez konieczności rozkładania deskowania wewnętrznego na czynniki pierwsze.Demontaż na luzie
Zalety naroży NOEtop ujawniają się w sposób szczególny podczas montażu demontażu kompletnego deskowania wewnętrznego. Aby deskowanie zdemontować, należy przyłożyć siłę do drugiego końca dźwigni, poprzez przełożenie zawieszek żurawia przez zewnętrzne otwory głowicy, dzięki czemu czemu naroże zsuwa się do wewnątrz. W tej pozycji zapewnia luz wynoszący około 25 mm po każdej stronie, przez co wymiary deskowania wewnętrznego zmniejszają się łącznie o 50 mm na każdym boku. Przy tej czynności deskowanie odrywa się od betonu i odsuwa od niego na 50 mm, co pozwala je łatwo przenieść. Jeszcze prostsze jest przywrócenie stanu gotowości deskowania wewnętrznego do betonowania. Aby to osiągnąć, wystarczy przełożyć zawieszki linowe na głowicy dźwigni przez otwory znajdujące się od wewnętrznej strony głowicy naroży. Dzięki temu podczas podnoszenia szalunku przez żuraw deskowanie wewnętrzne rozsunie się do pierwotnej pozycji i będzie natychmiast gotowe do pracy.
W porównaniu z innymi systemami stosowanymi w technice deskowania rozwiązanie naroża NOEtop oparte na mechanizmie dźwigniowym zapewnia jeszcze jedną zaletę: dzięki pionowemu ruchowi otwierania wystające zbrojenie nie stanowi w tym wypadku żadnego problemu.